Pomoc Techniczna


Internet

  • Dlaczego internet wolno działa?

    Na prędkość łącza internetowego ma wpływ wiele czynników. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego działania sieci jest połączenie Wi-Fi. Celem sprawdzenia poprawności działania internetu, prosimy o wykonanie testu prędkości łącza za pomocą połączenia przewodowego.

    Megabit a megabajt

    1 Megabajt = 8 Megabitów

    Należy mieć na uwadze różnicę pomiędzy podstawowymi jednostkami informacji używanymi w sieciach komputerowych. Prędkość oferowana przez dostawców sieci prezentowana jest w megabitach na sekundę (Mb/s). Narzędzie testujące prędkość internetu zwraca wynik w megabitach. W momencie pobierania plików z internetu np. przez przeglądarkę lub programy do pobierania, prędkość reprezentowana jest w megabajtach na sekundę (MB/s).

    Jak przygotować się do testu prędkości?

    Przed przystąpieniem do testu prędkości, należy upewnić się, że:
    • Urządzenie, na którym przeprowadzasz test jest połączone z routerem za pomocą kabla Ethernet kategorii 5 lub wyższej
    • Wszystkie pozostałe urządzenia podłączone przewodowo lub bezprzewodowo są odłączone
    • Wszystkie aplikacje działające w tle mogące korzystać z internetu są wyłączone
    • Karta sieciowa urządzenia, na którym wykonujesz test, oraz router obsługują co najmniej prędkość Twojego łącza. Przykładowo, dla internetu o prędkości 100 Mb/s wystarczający jest router i karta sieciowa o tej prędkości. Jednak jeżeli masz wykupioną większą prędkość, np. 300 Mb/s, potrzebny będzie router oraz karta sieciowa, które obsłużą standard Gigabit Ethernet.

    Test prędkości łącza należy wykonać korzystając z wybranego narzędzia np. SpeedTest.net, SpeedTest.pl lub Fireprobe.net.

    Test został zakończony, co teraz?

    Jeżeli otrzymane wyniki testu z użyciem sieci przewodowej zgadzają się z zapisami w umowie, a działanie sieci Wi-Fi jest niezadowalające, to winy należy szukać po stronie routera lub urządzenia odbiorczego. W zakładce "Optymalizacja działania sieci Wi-Fi" znajdziesz więcej informacji.

    Jeżeli pomimo wykonania wszystkich powyższych kroków wyniki testu nadal są niezadowalające, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Sprawa zostanie przekazana naszym technikom.

    Uwaga!  Jeżeli producent na opakowaniu routera deklaruje, że urządzenie obsługuje np. prędkość do 300 Mb/s, to należy w jego szczegółowej specyfikacji sprawdzić prędkość portów LAN oraz WAN. Bardzo często takie urządzenia, mimo korzystania ze standardów sieci Wi-Fi działających do 300Mb/s, mają ograniczenie w postaci wbudowanego switcha o prędkości do 100Mb/s.
  • Lokalizacja routera

    Ogromny wpływ na działanie sieci bezprzewodowej ma umiejscowienie routera. Aby zapewnić optymalne działanie sieci Wi-Fi w całym domu, należy go umieścić w centralnym jego punkcie. Urządzenie powinno być umieszczone na wysokości ok. 1 metra i nie powinno być zamknięte w szafie, umieszczone obok grzejnika, schowane pod łóżkiem czy też w innym miejscu, które mogłoby ograniczać rozprzestrzenianie się fal radiowych. Jeżeli mieszkasz w domu piętrowym to warto przemyśleć zakup dodatkowego punktu dostępowego. Dla przykładu, jeżeli urządzenie ma pokrywać swoim zasięgiem parter i piętro domu, to na piętrze można umieścić dodatkowy AP i połączyć go kablem z głównym urządzeniem.

    Zakłócenia

    Należy pamiętać, że Wi-Fi to technologia oparta na komunikacji radiowej. Komunikacja tego typu, w przeciwieństwie do kabla, jest podatna na wszelkie zakłócenia lub przeszkody terenowe. Każda ściana czy strop ogranicza rozprzestrzenianie się fal radiowych. Ważnym elementem, który należy brać pod uwagę przy optymalizacji działania sieci bezprzewodowej jest obecność innych urządzeń elektronicznych w jego pobliżu. Zaliczamy do nich urządzenia korzystające z fal radiowych o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz, np.:
    • Urządzenia Bluetooth
    • Kuchenki mikrofalowe
    • Kamery bezprzewodowe
    • Elektroniczne nianie
    • Myszki i klawiatury bezprzewodowe
    • Urządzenia Smart Home

    Zakłócenia mogą być także powodowane przez inne sieci Wi-Fi w pobliżu. Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym jest to nieuniknione.

    Wi-Fi 5 GHz

    Rozwiązaniem problemów z niską prędkością połączenia jest korzystanie z routera obsługującego sieć 5 GHz oraz urządzeń, które obsłużą to pasmo. Co prawda sieć 5GHz pokryje zasięgiem mniejszą powierzchnię niż sieć 2,4 GHz, ale oferuje kilkukrotnie większą przepustowość oraz zdecydowanie większą odporność na zakłócenia.

Obsługa klienta

  • Login klienta i hasło znajduje się na umowie. Jeżeli mają Państwo trudności ze znalezieniem tych danych to można je także otrzymać od Biura Obsługi Klienta.
  • Awarię można zgłosić kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 500 139 962. Klienci LKH Intermedia sp. z o. o. mogą także dokonać zgłoszenia za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej do pobrania ze sklepu Google Play.
  • Klienci LKH Intermedia sp. z o. o. mogą dokonać płatności natychmiastowej (Przelewy24) za pomocą Konta Klienta. Istnieje także możliwość płatności przelewem tradycyjnym. Numer konta do przelewu znajdą Państwo na fakturze.
  • E-Faktury znajdą Państwo po zalogowaniu się do Konta Klienta.
  • Połączenie z siecią LKH realizowane jest za pomocą protokołu PPPoE. Do uzyskania połączenia niezbędne jest więc posiadanie loginu i hasła dostępowego. Dane te można uzyskać logując się do Panelu Klienta lub kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta.
    Uwaga! Konfiguracja różnych modeli routerów będzie przebiegała inaczej. Jeżeli nie mają Państwo pewności jak skonfigurować swoje urządzenie, należy wspomóc się instrukcją obsługi lub skontaktować się z naszym Biurem Obsługi Klienta.
    Konfiguracja połączenia z siecią LKH nie jest skomplikowana. Podczas konfiguracji interfejsu WAN w routerze, jako typ połączenia należy wybrać PPPoE i uzupełnić dane. Po wprowadzeniu prawidłowych danych, router powinien zalogować się do sieci.
  • Należy pobrać i wypełnić poniższy formularz. Następnie należy odesłać jego skan na adres e-mail wypowiedzenia@lkhintermedia.pl lub dostarczyć oryginał do BOK znajdującego się pod adresem:

    LKH Intermedia
    ul 17 Stycznia 5
    64-400 Międzychód

    W ciągu maksymalnie 1 dnia roboczego od złożenia wypowiedzenia, potwierdzimy przyjęcie wypowiedzenia w formie wiadomości SMS, a w ciągu 14 dni roboczych w formie wiadomości e-mail.

    Zgodnie ze zmianami w prawie telekomunikacyjnym, które nastąpiły 21 grudnia 2020 roku, okres wypowiedzenia wszystkich umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych wynosi 30 dni.